onsdag, september 29












Roser i september
- og Ingeborgstua på TV2..


En liten oppdatering på dette innlegget i dag. Vi har fått vite at vi er fjerde finalist ut i Norges vakreste hjem. Innslaget blir vist på TV2, God morgen Norge i morgen mellom 08.00 og 09.00. Vil du se det nå, kan du gå inn på nettsiden. Det er rart å se seg selv på tv, noe blir kunstig, mens andre ting blir bra. :) All ære til fotograf og journalist som satte innslaget så fint sammen!


Det er snart oktober, men rosene blomstrer som aldri før i hagen vår, ved havet. Sola skinner, havet er stille. Man skulle tro det var sommer av bildene. Men, i lufta merker man det kalde draget av høst.








Gjennom trappegelenderet skimtes stokkrosene. Noen kurver er ute på trappen i dag.





Fra trappen og ned i hagen. Stokkrosene er høye og vakre i septembersola.







Et blomsterflor. Stokkrosene vitner om sommer, mens portrommet med lyng og sink gir meg høsttegn.







Duggens dråper gjester stokkrosene. I natt var det frost.







I solstripene ses kurvene på trappen.






Slike dager i hagen er vakre, og gir lys før mørketida setter inn.






Du ser vel at det er høst? Lyng og brun kurv er fine sammen.







Bladene på trærne er farget til høst. Mens hagen ikke riktig kan slippe taket på sommeren.


Tusen takk til alle som skriver så koselige kommentarer til meg. Og takk til alle som stadig legger seg til som følgere. :)














mandag, september 27









Grå



Grått kan være så mangt. Kanskje tenker du på overskyet og regnvær, kanskje tenker du på noe som er kjedelig og litt trist? Grått kan være så mye mer enn det. Grått i interiøret skaper en fin balanse og ro.






I helga tok vi bort hagemøblene som stod på terrassen. Benken som bruker å stå her høst og vintertid er nå kommet på plass. Den grå fargen er dominerende på terrassen. Grå sitteputer, sink og grå strømper.







Strømpene henger til tørk her, de gjør seg utrolig godt sammen med lilla lyng og grå sink.






Grått og lilla er fine nyanser sammen.






Klesklyper i tre.





Sitteputer i grått og hvitt. Jeg har flere slike. Noen i kurvstolene, andre ute.






Under taket på terrassen er det lunt og godt å sitte.






En rustikk og rufsete krakk passer inn i bildet. Denne kommer fra tanten min.







Det er på tide å ta fram tykkere strømper og sko. Nyte de siste dagene av september..sommeren føles så langt borte...









lørdag, september 25










Høstlig glede




Høsten kan være vakker, med sin gyldne glød. I solskinnet i formiddag tok jeg noen bilder i høstdagen. Takk til min bedre halvdel, som stilte som modell i dette innlegget. ;)








Skjerf, votter og en kopp god kaffe må man ha i høstdagen.






Kaffen smakte fra det fine kruset. 






Arnt Håvard er kledd for en kald dag. Døffelcoat, selbuvotter og skjerf.





Den svarte stolen kler det gule løvet.







Gyldne bjørkeblader på stolsetet.






 Gule blader på bakken, kaffe å varme seg på.





Kurven er med, i den ligger et deilig teppe.






Høstkos i hagen.






Vi nyter høstens fargeprakt i de gyldengule bjørkebladene.








torsdag, september 23










Lunt



Hva tenker du på når jeg sier lunt? Jeg tenker på varme, hygge, stemning, matter på golvet, harmoniske farger. Her har jeg prøvd å fange noen lune motiv fra inspirasjonsrommet.







Matte på det gamle tregolvet gir rommet et preg av varme og lunhet. Den gamle pinnestolen er et av mine nyeste funn.





Stolen er slitt, velbrukt. Den tilføyer rommet det lille ekstra. Røde rognebær i ei mugge er med på å gi meg høstlig stemning.





Når jeg går opp trappa og titter inn på rommet blir jeg møtt av dette synet. Jeg ønsker meg et nytt, gammelt bord. Et med skuff i. Kanskje jeg får tak i et slikt en dag?





På skjenken, under det koselige skråtaket har en gammel symaskin fått plassen sin. Hva kan vel passe bedre på et inspirasjonsrom? :)






Slitte detaljer, velbrukt stol.






Litt forandringer i et rom, gir nye tanker og nye stemninger. Prøv du også, det er ikke mye som skal til. :)







tirsdag, september 21









Lykke



På en ganske alminnelig mandag fikk jeg to fine overraskelser. Først fikk jeg spørsmål om jeg ville ha en hvit, gammel
gyngestol. Noen timer senere fikk jeg telefon fra BoligPluss om at jeg er 1 av 5 finalister til Norges Vakreste Hjem. En lykkedag!







Her står gyngestolen i stua. Den passer fint her. Jeg har ønsket meg en slik stol lenge, og er overbegeistret for denne. :)






Stolen har flott fasong, ganske høy i ryggen.






Nydelige håndtak og dreininger. Fargen på stolen matcher knottene på skjenken.






Her satt jeg og gynga i går kveld. Vi har planer om å bygge lysthus, der tror jeg også at gyngestolen kan bli veldig fin å ha.







Den hadde et stoltrekk som jeg har tatt av. Dessverre var det spikret fast med små stifter. Det ble noen hullmerker etter stiftene. Men, jeg har ikke lyst til å male stolen, syns den er fin som den er. Det er fint at det kan sees at den har vært i bruk.


Disse to store overraskelsene gjorde at jeg ble helt oppgira. Jeg fikk ikke sove før klokka var over 02:00 i natt...






mandag, september 20











Høstnytt i stua




Jeg laget dette innlegget i september, og melder det på til NIB's stuekonkurranse.


Jeg har sydd liftgardiner til de minste vinduene i stua. Ordentlige liftgardiner er det vel ikke. Jeg har rullet dem opp og festet rullen med brun hyssing.






Om sommeren bruker jeg hvite overlaken til gardiner. De henger jeg opp på samme måte som disse nye. Til høsten passer det med gardiner i beige. Jeg hadde bestilt to stykker, men ble ikke fornøyd med de. De måtte returneres, og jeg måtte sette meg ned ved symaskinen og sy nye.







Nederst på kappen har jeg sydd et bånd. Hyssingen som er opphenget, gir det et rustikt preg, synes jeg.





Deler av stua, sett fra en litt annen vinkel. Jeg er veldig begeistret for tregolvet som er i alle rom i huset.





Gardiner, tepper og puter går i samme nyanser, og skaper en lun stemning.






Denne puta har fått trekk av en striesekk. Jeg hadde ikke lyst til å klippe den i stykker, fant isteden på å brette den, og feste den med pene bånd. Båndene er knytt på baksiden. I sinkboksen på skjenken har jeg telys. Skjenken er malt i fargen Hammershøi.






En av krakkene mine passer også godt inn i stua. Det enkle får råde hos meg.







Lys på bordet må det være en høstdag i september. :)




Oppdatering:

Fikk en gledelig telefon i dag! Ingeborgstua er en av de 5 finalistene som juryen har plukket ut til å gå videre i konkurransen Norges vakreste hjem. Snart kommer vi på tv2. Jeg er så fornøyd. :) :) Får du ikke sett God morgen Norge på dagtid kan du se filmsnutten herfra på nettsiden deres:
God Morgen Norge.









fredag, september 17








Gyldne farger



Med høsten kommer de gyldne fargene. Bladene på trærne i hagen er farget fra grønt til gult og orange. På uteplassen vår nede ved havet ligger det mange blader. Jeg så dem i går kveld. Det ga meg inspirasjon til dette innlegget. 







Under bordet ligger det mange høstlige blader. En hel haug..





Vil du dekke et vakkert bord i høst kan det være lurt å samle blader og dekorere med. Her har jeg lagt blader av rogn, sammen med dem har jeg satt to lykter. Enkelt og fint.






Høsten har gjort sitt inntog. Bladene ligger strødd over hele terrassen. Kurvene, lyktene og de beige tekstilene er vakre til høst.






Detaljer fra kurvlykt. I bakgrunnen skimtes de gyldengule bladene på bordet.






Det er en vakker dag med blikkstille hav. En fin ramme rundt høstdagen.







En kurv med varme tepper er fint å ha tilgjengelig nå når det blir kjøligere.





Septembersola kaster solstråler inn i hagen.





Noen blader har falt, de ligger dekorativt her på terrassen vår.






Nyt høstens fargeprakt!